RICK WARREN
Když jsem před deseti lety napsal knihu The Purpose Driven Church (Cílevědomá církev) –tvrdil jsem, že — zdraví sboru, ne růst sboru — bude hlavním středem pozorností církve 21. století. Věřím tomu, že tato předpověď se jeví jako pravdivá.
Nový zákon hodně mluví o zdraví sboru. Podívejme se pouze na několik veršů:
- Efezským 4:16 z něho roste celé tělo, pevně spojené klouby navzájem se podpírajícími, a buduje se v lásce podle toho, jak je každé části dáno.
- 2 Korintským 2:9 Proto jsem vám také psal, abych poznal, jak se osvědčíte, zda jste ve všem poslušní.
- Jakubův 3:18 Ovoce spravedlnosti sklidí u Boha ti, kdo rozsévají pokoj.
Zdraví sboru je klíčem ke sborovému růstu. Všechny živé věci, rostou pokud jsou zdravé. Ty se nemusíš žádným způsoben snaží přimět je k tomu, aby rostly - pro živý organismus je to něco přirozeného. Jako rodič jsem nemusel své tři dětí nutit k růstu. Ony přirozené rostli. Dokud jsem odstraňoval překážky, jako např. špatnou stravu nebo nebezpečně prostředí, mé děti automaticky rostly.
Kdyby nevyrostly, muselo by být něco v nepořádku. Pak bych dělal vše pro to, abych zjistil vadu o napravil ji. Nezůstal bych pasivní.
Ten samý princip platí i o církvi. Protože je církev živým organismem je pro ni přirozené, ‚ že pokud je zdravá, rozvíjí se. Církev je Tělo, ne byznys— je to organismus, ne organizace. Je živá. Jestliže církev neroste, potom umírá.
Jaké je tedy tajemství sborového růstu? Jedním slovem, je to vyváženost! Tvé tělo má devět různých systémů (oběhový, dýchací, zažívací, kosterní atd.) Když jsou všechny tyto systémy v rovnováze, tak to produkuje zdraví. Ale když tvé tělo není v rovnováze, potom, to nazýváme “nemocí“. Stejně jako když Tělo Kristovo není v rovnováze. Zdraví a růst se může projevit jedině tehdy, když je všechno je v rovnováze.
DŮLEŽITOST ROVNOVAHY
Celý náš svět je postaven na rovnováze. Bůh uvedl naší planetu do dokonalé rovnováhy, v tom správném úhlu, aby zde mohl být život. Země se otáčí rychlostí, která minimalizuje vibraci. Kdyby naše planeta byla jen o kousek HI~ Slunci, shořeli bychom, o kdybychom byli oj Slunce vzdálení jen o několik mil dál než nyní, zmrzli bychom.
Příroda je sbírkou ekosysténů, kde jeden s druhým žijí v rovnováze. Nyní víme, že i ten nejnepatrnější výkyvy ekosystému způsobuje řetězovou reakci. Bůh vytvořil potravinový řetězec, kde jsou rostliny a zvířata v rovnováze.
Také v architektuře musí být konstrukce v rovnováze. Jestliže není váha stavby vyvážená, potom se může stát že spadne dům ticho se zboř most. Musí zde existovat určitá vyváženost. Jestliže není tvůj život v rovnováze, můžeš zhroutit; o pokud ‚ není tvé společenství v rovnováze, může se zhroutit. Jako pastoři a duchovní poradci si musíme uvědomit že uzdravení je obnovení rovnováhy těla, duše a společenství.
Zdravý, trvalý růst církve se projevuje v několika dimenzích.‘Jednou jsem již obsáhle psal o tom, že zdraví sboru je
představováno pěti určitými aspekty: Každý sbor potřebuje byt přátelštější prostřednictvím společenství, hlubší prostřednictvím učednictví, pevnější prostřednictvím uctívání, silnější prostřednictvím služby, a větší prostřednictvím evangelizace.
Těchto pět důrazů církve vyjádřil Ježíš ve Velkém přikázání a Velkém posláni, které vysvětluje Pavel Efezským 4. kapitole; dále je popsáno v Ježíšově modlitbě za církev v Janově evangeliu 17. kapitole a je praktikováno první církví v Jeruzalémě.
Ve Skutcích 1,42-47 se píše o všech těchto aspektech zdraví: Vytrvale poslouchali učení apoštolů, byli spolu, lámali chléb a modlili se. A výsledek vidíme ve 47. verši, kde se píše: A Pán denně přidával k jejich společenství ty, které povolá ke slávě.
Pět dimenzí zdravého sboru
1. Sbor se sává přátelštější prostřednictvím společenství
2. Sbor roste do hloubky prostřednictvím není v rovnováze
3. Sbor se upevňuje prostřednictvím uctívání.
4. Sbor sílí prostřednictvím učednictví.
5. Sbor roste prostřednictvím evangelizace.
Růst boru je přirozený výsledek zdraví sboru. Ale zdraví může přijít pouze tehdy, když je naše poselství biblické o naše mise v stojí v rovnováze. Aby se mohlo projevit zdraví, těchto pět novozákonních důrazů církve musí být v rovnováze.
Důležité je toto: Protože jsme nedokonalé bytosti, rovnováha se ve sboru neobjeví sama od sebe: ve skutečnosti musíme nerovnováhu neustále upravovat4. Je pro nás přirozené, že vždy zdůrazňujeme ten aspekt nebo důraz sboru, který je nám nejbližší.
ětšina evangelikálních sborů už víceméně funguje na základě těchto pěti důrazů církve. Ale ne všechny sbory na nich pracují na stejné úrovni. Jeden sbor může být silný v oblasti společenství, ale slabý v evangelizaci. Další může být silný v oblasti chval, ale slabý v učednictví. A další může být silný v evangelizaci, ale slabý ve službě.
Proč tomu tak je? Přirozenou tendencí vedoucích je klást větší důraz na to, v čem se cítí silní a opomíjet to, co není jejich velká vášeň. Po celém světě můžete najít sbory, které se staly jakýmsi prodloužením obdarování jejich pastora. Takový sbor se soustředí pouze na to, o co se pastor nejvíce stará.
Dokud nevytvoříš systém a strukturu, která bude záměrně vyvažovat těchto pět důrazů, tvůj sbor bude mít stále tendenci příliš zdůrazňovat záměry, které nejvíce vystihují obdarování a vášeň pastora.
Zdravé sbory jsou budovány cílevědomě! Tím, že se budeš rovnoměrně soustřeďovat na všech pět novozákonních důrazů sboru, tvůj sbor si vytvoří zdravý balanc, který uvolní cestu pro trvalý růst.
Zdavý sbor má v rovnováze všech pět záměrů
DŮLEŽITOST ROVNOVÁHY
Každý sbor potřebuje růst do vřelosti skrze společenství, růst do hloubky skrze učednictví, sílit skrze uctívání, rozpínat se skrze službu a zvětšovat se skrze evangelizaci. Těchto pět záměrů církve vyjádřil Ježíš ve Velkém přikázání a Velkém poslání. Pavel je vysvětluje v Efezským 4. kapitole, jsou také popsány
v Ježíšově modlitbě za církev v Janovi 17. kapitole, a jejich příkladem je první církev v Jeruzaléme.
Ve Skutcích 2,42-47 je zmíněno těchto pět tváří zdravé církve: Byli spolu, poslouchali učení apoštolů, modlili se a uctívali, sloužili a evangelizovali. Výsledkem toho bylo to, co se píše ve 47. verši: „Pán denně přidával k jejich společenství ty, které povolával ke spáse.
PĚT DIMENZÍ ZDRAVÉHO SBORU
1. Sbory rostou do vřelosti skrze společenství
2. Sbory rostou do hloubky skrze učednictví
3. Sbory sílí skrze uctívání
4. Sbory se rozpínají skrze službu
S. Sbory se zvětšují skrze evangelizaci
Růst sboru je přirozený výsledek zdravého sboru. Ale zdraví může nastat pouze tehdy, když je naše poselství biblické a naše mise v rovnováze. Aby se objevilo zdraví, všech těchto pět novozákonních záměrů církve musí být v rovnováze.
Důležité je toto: protože jsme nedokonalé bytosti, rovnováha v církvi nenastane sama od sebe!
Ve skutečnosti musíme neustále napravovat nevyváženost. Je lidskou přirozeností přehánět záměry církve, kterými jsme nejvíc nadšeni. Následkem toho většina evangelikálních církví už pracuje na všech pěti záměrech — více méně.
Ale nedělají je všechny stejně dobře. Jeden sbor může být silnější ve společenství, ale slabý v evangelizaci. Jiný může být silný ve chvále, ale slabý v učednictví. A ještě další může být silný v evangelizaci, ale slabý ve službě. Proč tomu tak je?
Je to přirozený sklon vedoucích zdůrazňovat to, v čem jsou nejsilnější a zanedbávat to, v čem nejsou tak horliví. Po celém světě můžete najít sbory, které ~e staly prodloužením obdarování jejich pastora. Soustřeďují se pouze na to, o co se nejvíc zajímá on.
Dokud nevytvoříš systém a strukturu k záměrnému vyvažování těchto pěti záměrů, tvůj sbor bude mít sklon zdůrazňovat záměr, který nejvíce vyjadřuje obdarování a nadšení tvého pastora. Většina sborů zapadá do jedné z pěti kategorií, založené na záměru, který nejvíce zdůrazňují.
PĚT DRUHŮ NEVYVAŽENÝCH SBORŮ
Sbor, který získává duše. Pokud pastor vidí jako svou hlavní úlohu roli evangelisty, potom se sbor stane sborem získávajícím duše. Takový sbor vždy zasahuje ztracené na úkor dalších čtyř záměrů. Jediným cílem je získávat a zachraňovat duše. Slova, která nejčastěji v takovém sboru uslyšíš, jsou svědčení, evangelizace, spasení, rozhodnutí pro Krista, křty, návštěvy, výzvy a kampaně. Tento sbor je tvarován darem evangelisty, který vedoucí má. Všechno ostatní stojí až na dalších místech.
Sbo, který zakouší Boha. Jestliže pastorova horlivost a obdarování leží v oblasti uctívání, instinktivně povede sbor tak, že se z něj stane sbor, který zakouší Boha — tak tomu říkám já. Ohnisko pozornosti je na zakoušení Boží přítomnosti a moci při uctívání. Klíčovými termíny takového sboru jsou chvála, modlitba, uctívání, hudba, duchovní dary, duchovní moc a probuzení. Chvále a uctívání se věnuje tolik pozornosti, jako ničemu jinému. Typy tohoto sboru můžete najít jak v charismatických, tak necharismatických kruzích.
Sbor typu rodinného setkávání Sbor, který se soustřeďuje hlavně na společenství, nazývám sbor typu rodinného setkávání. Tento sbor je formován pastoračním darem. Pastorje velice vztahový miluje lidi a většinu svého času tráví pečováním o členy. Klíčovými termíny takového sboru jsou láska, sounáležitost, společenství, péče, vztahy, příležitostná setkání, skupinky a legrace. V tomto sboru je shromážďování lidí důležitější než cíle. Většina sborů tohoto typu má méně než 200 členů, protože to je všechno, o co se jeden pastor dokáže sám postarat — asi 80 % sborů v Americe spadá do této kategorie. Sbor typu rodinného setkávání neudělá moc práce, aleje téměř nezničitelný Takový sbor přežije ubohé kázání, omezené finance, žádný růst, skandály, a dokonce rozdělení sboru. Vztahy jsou lepidlem, které udržuje věrné lidi v tom, aby stále přicházeli.
Sbor typu posluchárna. Takový typ sboru vznikne tehdy, když pastorova hlavní role je dar učitele. Protože je obdarovaný ve vyučování a ohromně si to užívá, bude zdůrazňovat vyučování a zeslabovat ostatní úkoly církve. Takový sbor bude mít ve svém názvu pravděpodobně termín „biblický“. Pastor slouží jako odborník a členové přichází do sboru se zápisníkem, dělají si poznámky a pak jdou domů. Klíčovými termíny tohoto typu sboru je výkladové kázání, biblické studium, řečtina a hebrejština, doktrína, vědomosti, pravda a učednictví.
Sbor se sociálním cítěním. Toto je sbor, který je venku, aby změnil společnost. Je plný aktivistů, kteří jsou „činiteli Slova“. Takový sbor může existovat jak v liberální, tak i konzervativní formě. Liberální verze má sklon soustřeďovat se na nespravedlnost v naší společnosti. Konzervativní verze má sklon soustřeďovat se na morální úpadek v naší společnosti. Obě verze cítí, že by církev měla být hlavním hráčem v politickém procesu. Neustále probíhá nějaká kampaň nebo případ, do kterého je sbor zapojen. Pastor vidí svou roli jako roli proroka a reformátora. Důležitými termíny tohoto typu sboru jsou potřeby, sloužit, sdílet, postavit se a něco dělat.
Uvědomuji si, že jsem tyto příklady popsal velmi stroze. Všeobecnost nikdy nesdělí všechno a obvykle to je neúplné. Některé sbory jsou směsicí dvou nebo tří kategorií. Podstatou je, že dokud nebude vytvořen nějaký záměrný plán k uvedení těchto pěti záměrů do rovnováhy, většina sborů se chytne jednoho záměru a ostatní půjdou stranou.
CO VIDÍME?
Je několik zajímavých věcí, které můžeme pozorovat na těchto pěti kategoriích církve.
Za prvé, členové každého z těchto sborů budou vždy považovat svůj sbor za nejduchovnější. Je to proto, že lidé jsou přitahováni k typu sboru, který se nejvíce blíží jejich nadšení a obdarování. Všichni chceme být součástí sboru, který potvrdí, že to, co cítíme, je to nejdůležitější.
Pravdou je, že všech pět důrazů je důležitých! Jsou to záměry církve, ale pokud má být sbor zdravý musí být v rovnováze. Mnoho konfliktů ve společenství nastává tehdy, když sbor povolá pastora, jehož obdarování a dary se neshodují se záměrem, který sbor v minulosti zdůrazňoval.
Například když sbor typu rodinného setkávání povolá nového pastora, a ten je evangelistou nebo reformátorem, jiskry začnou létat! Po rozhovorech s tisíci pastory vím, že právě toto je běžný recept na katastrofu.
Záměrně vytvořená strategie a struktura, která nás nutí věnovat stejnou pozornost každému záměru, je to, co je cílevědomá církev.
Zdravé sbory jsou budovány cílevědomě! Tím, že se rovnoměrně soustředíte na všech pět novozákonních záměrů církve, si váš sbor vybuduje zdravou rovnováhu, která umožňuje trvalý růst.
Tento článek je přeložen s povolením z jeho týdenního internetového žurnálu The Ministry Tool Box, který je možno zdarma si objednat na adrese wwrv.pastors.com
LETO 2003 • z časopisu Překročit Hranice
Dr Rick Warren je vlivným pastorem dvacetitisícového sboru Saddleback Va/ley Community Church v Kalifornii a je autorem knihy The Purpose Driven Church, která se během několika málo let stala klasikou a požadovanou literaturou Církevnlho růstu na většině křestťanských škol mezi církevními vedoucími. Tento článek je přeložen s povolením z jeho týdenního internetového žurnálu The Ministry ToolBo.x, který si je možno zdarma objednat na adrese www.pastors.com