Next Level Coaching ti dává: výsledky | transformace | změnu | zlepšení komunikace | nové dovednosti

Koučování je příležitostí k osobnímu učení, růstu, rozvoji a změně.

 

    Evropa zažívá těžké časy ve formě zdražení komodit, inflace a zvyšování cen potravin a jiných produktů. To vše kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině. Protože v našem životě nejsou jen slunečné dny,  musíme se ptát: “Jak máme uctívat Hospodina v těžkých časech?”
    David řekl v Ž 34:2 “Dobrořečit budu Hospodinu v každém čase, z úst mi bude znít vždy jeho chvála.”A právě David nám zanechal mnoho textů žalmů určených pro těžké časy. Řadu let jsem četl tyto texty, ale neoslovovaly mě, nerozuměl jsem jim. Ani po emocionální stránce, ani teologicky. Obcházel jsem tyto texty, protože  jsem se nemohl ztotožnit z jejich poselstvím, emocemi a obsahem. Od začátku války na Ukrajině, najednou tyto texty, jakoby ožily a začal jsem je číst jinýma očima. Pocity, které z těchto žalmů vyzařovaly byly stejné, jako jsem prožíval i já. Najednou mi tyto žalmy zněly, jako by je někdo právě napsal pro tuto dobu a situaci. Jsou tak aktuální, čerstvé a nabité emocemi.
    Jedním z důvodů, proč žalmy tolik mluví k Božímu lidu ve všech dobách je srozumitelnost jejich jazyka. Žalmy jsou velkým přínosem pro věřícího, který chce v Bibli najít pomoc při vyjadřování radosti a smutku, úspěchu, pádu, naděje a lítosti.  Je zde vyjádřena celá škála lidských emocí, včetně těch krajních.  Existuje skupina žalmů, které obsahují vyjádření zloby a hněvu vůči  jiným lidem, směřované k Bohu.  Tyto žalmy se označují jako proklínající žalmy, nebo žalmy pro těžké časy, kterým rozumíme jen tehdy, když se nacházíme v těžkých časech. Žalmy jako: 7, 10, 35, 62, 71, 75, 88, 137, 140, 142 atd .  Tyto žalmy vedou, či směřují náš hněv  projevený ve  slovech k Bohu a skrze Něho, místo abychom ho slovně nebo fyzicky zaměřovali na někoho jiného. 
    V těchto “žalech” často čteme otázky, které směřují k Hospodinu jako: “Proč jen stojíš v dáli Hospodine a v dobách sloužení se skrýváš? Jak dlouho chceš přihlížet? Zanevřel jsi na nás natrvalo?”  Najdeme tam také často prosby a výzvy, aby Bůh konal soud, pomstu, sjednal právo a spravedlnost, chránil spravedlivého, zničil a potrestal nepřátele a nenechal zlo  zvítězit.
    Někdy tyto žalmy vznikly z krajních emocí (Ž 58), které autor prožíval, protože  byl na pokraji propasti, v zoufalství, beznaději  a strachu o svůj život. Přesto se obrátil k Bohu a v těžkých časech nepřestal s Ním komunikovat, a v modlitbě vyjádřit to co prožívá, cítí, vidí kolem sebe. Tímto věřím, že nám zanechal příklad, jak máme i my chválit Boha v těžkých časech života a to tak: že ho neopouštíme, ale vylíváme před ním svojí duši, a všechny naše emoce v křiku, slzách, bude-li třeba, a přinášíme své pocity Bohu. Ne člověku, protože nám ne vždy musí rozumět, nýbrž Bohu.  Voláme a lkáme před ním a modlíme se a prosíme také za:  vysvobození (Ž 59), pomoc (Ž 124), za konání soudu (Ž 58), smilování (Ž 123),  uzdravení (Ž 142), ochranu (Ž 121), obnovu (Ž 80)  a změnu našeho údělu (126).
    V těžkých časech není jednoduché chválit Boha, někdy to Izraelci odmítli (Ž 137), protože neměli na chválu sílu, protože v tom okamžiku by to bylo jakoby házeli perly před svině (Mt 7:6), jejich nepřátelé by měli jen další důvod k posměchu. Přesto si ale řekli, že v zajetí na Jeruzalém nemohou zapomenout a budou ho považovat “za svou svrchovanou radost“ (Ž 137:6).
    A právě o to jde v těžkých obdobích, aby naše vnitřní postoje měly kořeny v neměnných pravdách Božího  slova, které jediné mohou překonat, usměrnit a nakonec i uzdravit  naše emoce. 
    Když jsi přemožen okolnostmi, poslední, co bys chtěl dělat, je chválit Boha. Je to ale to první, co bys měl udělat (pokud nejsi v zajetí). Proč? Protože chvála odpoutává tvou pozornost od sebe samého a přitahuje tě k zázračné Boží moci.
    Chvála tě přivádí do Boží přítomnosti a staví tě do Boží přízně a požehnání. Možná si říkáš, že nerozumíš tomu, jak chvála funguje. Podívej se na to takhle – nemusíš rozumět aerodynamice, abys mohl létat. Prostě nastoupíš do letadla a pilot tě dostane tam, kam potřebuješ. Stejné to je, když chválíš Boha – prostě to udělej a uvidíš výsledky.
Ž 35:18,28 “ Vzdám ti chválu ve velikém shromáždění a budu tě chválit před početným lidem.O tvé spravedlnosti bude pak hovořit můj jazyk, každý den tě bude chválit.” 
    Bůh je hoden chvály navzdory našim  těžkým okolnostem, a když máš pocit, že tvé srdce je příliš těžké na to, abys ho chválil, přesto nebo navzdory tomu  ho můžeš oslavovat. Nemusíme být v izolaci v těžkých časech.
     David říká, že chce chválit  Boha ve velikém shromážděním. Ne sám, ale s dalšími lidmi, kteří jsou přátelé Ježíše.
    Největší důvod proč chválit Ježíše, navzdory tomu, co se děje kolem nás, je tento:   Ježíš přistoupil a řekl jim: „Je mi dána veškerá moc na nebi i na zemi.
Ježíš je největší, nejsilnější a nejmocnější.
    ON je hoden naší chvály po celý den. Chvalme ho tedy a děkujme mu, protože On je vítěz nade vším.… i nad těžkými časy.
- Nick Lica, BJB Karlovy Vary